Piaskowanie elewacji

 w Bez kategorii
piaskowanie-elewacji

Piaskowanie elewacji to popularna metoda odnawiania i oczyszczania powierzchni zewnętrznych budynków. Proces ten ma na celu nie tylko poprawę estetyki, ale także zapewnienie długotrwałej ochrony przed czynnikami atmosferycznymi i zanieczyszczeniami. Metoda piaskowania znana jest już od XIX wieku, kiedy to Benjamin Chew Tilghman po raz pierwszy użył ścierniwa pod ciśnieniem do czyszczenia powierzchni. Aktualnie proces piaskowania wykorzystywany jest znacznie częściej, mamy też do dyspozycji znacznie więcej rodzajów ścierniwa, zapewniających lepsze efekty oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Piaskowanie elewacji pozwala na oczyszczenie fasady budynku i nadanie jej estetycznego wyglądu. Do czyszczenia elewacji piaskowaniem wymagana jest odpowiednia wiedza oraz stosowne materiały wykorzystywane powszechnie do piaskowania zewnętrznej części budynków.

Piaskowanie elewacji – na czym polega i kiedy warto się na to zdecydować?

Drobinki wybranego ścierniwa nanoszone są na czyszczoną powierzchnię pod dużym ciśnieniem, pod wpływem sprężonego powietrza lub wody. W wyniku działania drobiny brudu i pozostałości materiałów kryjących odrywają się od elewacji, pozostawiając powierzchnię dokładnie oczyszczoną. Piaskowanie elewacji może być przeprowadzane na sucho lub na mokro. Hydropiaskowanie (na mokro) sprawdza się w przypadku mocnych zabrudzeń oraz wtedy, gdy chce się uniknąć nadmiernego pylenia w trakcie pracy.

Piaskowanie elewacji – jakie ścierniwa wykorzystuje się do tego celu?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych ścierniw do piaskowania elewacji budynków, jest soda. Ten materiał ścierny stanowi nieinwazyjne i ekologiczne ścierniwo, które nawet przy czyszczeniu pod wysokim ciśnieniem nie stanowi zagrożenia dla delikatnych powierzchni. Sodę można wykorzystać w procesie obróbki strumieniowo-ściernej zarówno na mokro, jak i na sucho. Rozpuszczalność sody pozwala na dokładne oczyszczenie elewacji bez pylenia, co zwiększa komfort całej pracy. Do wykonania sodowania nie jest wymagany specjalny strój ochronny – wystarczą buty robocze, rękawice i maska.

Sodowanie zaliczane jest do najskuteczniejszych metod piaskowania elewacji, należy jednak pamiętać, że efekty są zależne między innymi od jakości, granulacji i rodzaju użytej sody. W PPH REWA stosujemy Sodagrit, czyli wysokiej jakości sodę, która zapewnia dobry efekt czyszczenia.

Kolejnym bardzo ekonomicznym ścierniwem do piaskowania elewacji jest granulat szklany o odpowiednio drobnej granulacji. Jest on nieco bardziej agresywny niż soda, stąd czas obróbki jest mniejszy on sobie doskonale z większymi zabrudzeniami, starym tynkiem lub farbami.

Co daje piaskowanie elewacji?

Piaskowanie elewacji to metoda czyszczenia zewnętrznej części budynku, która zapewnia takie korzyści, jak:

  • usunięcie zanieczyszczeń: piaskowanie usuwa z powierzchni elewacji wszelkie zanieczyszczenia, w tym farbę, naloty biologiczne, czy resztki zanieczyszczeń przemysłowych;
  • przywrócenie estetycznego wyglądu: piaskowanie przywraca konstrukcji budynku estetyczny, schludny wygląd;
  • ochrona przed czynnikami zewnętrznymi: piaskowanie wspomaga ochronę budynku przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi i zabrudzeniami;
  • przygotowanie powierzchni do dalszej obróbki.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą surowców do piaskowania elewacji. U nas znajdziesz tylko wysokiej jakości produkty.

Polecane wpisy

Start typing and press Enter to search

ścierniwo do piaskowaniasrutowanie-aluminium